Napelem típusok

A napelem egy olyan eszköz, amely már régóta él a köztudatban. Azonban azt kevesen tudják, hogy eltérő hatásfokkal rendelkező különböző típusai vannak. Tovább >>
 

A napelem működése

Nem a hétköznapokban használt mechanizmusok elvét követi a napelem, hanem úgy is mondhatnánk, hogy láthatatlanul végzi a munkáját. Ha meg akarjuk érteni ezt a technológiát, akkor meg kell vizsgálnunk az atom szintű folyamatokat is. Tovább >>
 

Napkollektor házilag

Napkollektor házilagBiztosan sokunkban felmerült már a kérdés, hogy a piacokon kapható árukat el tudnánk e készíteni saját magunknak, megspórolva ezzel a kiadások jelentős részét. A napkollektorok tekintetében ez csak bizonyos szakmai tudással valósulhat meg. Tovább >>




Amorf napelemek

A napelem egy olyan eszköz, amely a napfényt energiává alakítja át. Alapvetően monokristályos, polikristályos, illetve amorf napelemekről beszélhetünk. Ez utóbbi típus nagy népszerűségnek örvend manapság.
 
Amorf napelemek

Az amorf napelem előnye, hogy már viszonylag kis fénynél is dolgozik. A szórt fényt jobban hasznosítja, mint a direkt napfényt. A hordozó réteg nagyrészt üveg. Hátrányaként kell még azt megjegyezni, hogy könnyebben sérül, mint a mono- vagy polikristályos napelemek.

A napelemek teljesítménye a különböző típusúk függvényében, illetve egyéb körülményeknél fogva változik. Ez utóbbira példa a fény intenzitása, hullámhossza és a beesési szöge. Természetesen meghatározó lehet az is, hogy kristályos vagy amorf napelemről beszélünk e, illetve, hogy a szolár cella méretét és anyagát, hogy választottuk meg.

Az amorf napelem a beáramló napfény 6%-át tudja hasznosítani, ez nyílván nem a legnagyobb hatásfokkal rendelkező termék. Összehasonlításképpen a monokristályos napelemeknél ez a jellemző 14-18% között mozog.

Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy akkor vajon miért vásárolnak az emberek ilyen napelemet. A megfizethetőség a válasz erre a kérdésre, hiszen ez a hatás a viszonylag alacsony árának tudható be. Tehát, ha számunkra az ár az elsődleges, esetleg egyetlen befolyásoló tényező, akkor mindenképp ez a típus az ideális alternatíva számunkra.
 
Amorf napelemek

Ennek a fajtának a gyártása a kristályos napelemekkel szemben nem igénye nagyobb ráfordításokat. Az egyedi gyártására is lehetőséget kínálnak az ezzel foglalkozó vállalkozók, tehát bármilyen formára alakítva rendelhető a termék.

Beszerelése és a kezelése sem mondható nehéz feladatnak. A felületnek, ahova fel szeretnék szereltetni a napelemet, viszonylag nagynak kell lennie, és a legjobb, ha árnyékmentes helyen található. Az alacsony hatásfokot úgy lehet némileg kiküszöbölni, ha bőven áll a rendelkezésünkre hely, amit ki is használunk. Tipikusan nagy épületeknél alkalmazható praktikusan ez a típus.

Az átlagos élettartama 10-15 év, ami rövid a többi napelemhez képest, azonban erre az időszakra garanciát is vállalnak rá. A kristályos napelemekre vállalt garancia hosszabb, hiszen a várható élettartam is nagyobb.

Összefoglalva tehát, akkor érdemes ezt a fajta napelemet megvásárolni, ha viszonylag nagy, és olcsó felület áll a rendelkezésünkre. Ha egyéb szakmai szempontot is figyelembe veszünk, akkor már nem biztos, hogy ez a legjobb választás számunkra.

A napelemek használata

Miért is lehet praktikus a nap energiájának a használata? Egyrészt azért, mert a környezet terhelése nélkül történik az energia átalakítása. Másrészt pedig azért, mert saját magunknak tudunk áramot termelni, ezáltal függetlenítjük magunkat a különböző szolgáltatóktól. Tovább >>
 

Fűtés napelemmel

A napelemek segítségével előállított villamos energiát sokféleképpen hasznosíthatjuk, akár fűtésre is alkalmas. Azonban nem mindegy, hogy ezt a folyamatot miként alakítjuk ki. A fűtés napenergiával való támogatása erőteljes körültekintést igényel. Tovább >>
 

Napkollektor

NapkollektorManapság mindenkit érintő probléma a rezsiköltségek folyamatos emelkedése, ezért fontos, hogy a figyelmünket valamilyen alternatív energiaforrás felé fordítsuk, és így takarékoskodjunk, mind az energiával, mind a pénzzel. Gondoljunk bele, a Nap egy kiapadhatatlan energiaforrás, ha gazdaságosság és a környezetvédelem szempontjait is figyelembe vesszük, akkor biztosan a napenergia hasznosítása mellett tesszük le a voksunkat. Tovább >>