Napelem típusok
A napelem egy olyan eszköz, amely már régóta él a köztudatban. Azonban azt kevesen tudják, hogy eltérő hatásfokkal rendelkező különböző típusai vannak.
A teljesítményük alapján tudjuk differenciálni a típusokat, ezzel a mérőszámmal meghatározhatjuk, hogy azonos körülmények között az egyes napelemek mennyi energiát képesek termelni. Annál hatékonyabb, minél kisebb felületre van szüksége. Azonban azt is tudnunk kell, hogy a hatékonyság növekedésével bizony az egyes termékek ára is nő.
Kristályos napelemek
Ezekben a napelemekben cellák vannak, vagyis nagyobb kristályok vékony szeletekre vágva, ezeket összekötötték egy vezetővel. Ez az alaplemezen található, amelyet üveggel fedtek le, és bekeretezték még egy alumínium szerkezettel is.
A kristályos napelemeket tovább tudjuk bontani mono- és polikristályosra. A kristály szerkezete határozza meg, hogy milyenről beszélünk. A hatásfokuk különböző, a monokristályos jobb ebből a szempontból, az övé 14-18 %. Labori körülmények között 21% is elérhető, az elmélet határt pedig 31%-nál húzták meg. A felhasznált kristálya szilícium, ezért is ilyen eredményes. Ez a legdrágábban megvásárolható modell, azért mert az előállítása is körülményes és költséges, jelentős az anyag- valamint az energiafelhasználás. Főleg az űrkutatásban használják. 30 év az átlagos élettartama.
A polikristályos napelemnek 12-15% a hatásfoka. Ez a típus azért jött létre, hogy olcsóbban elő lehessen állítani kristályos napelemet.
Amorf napelemek
Ez egy aránylag olcsó termék, így az egyik legelterjedtebbnek is mondható. A gyártása nem igényel nagyobb ráfordításokat. A hatékonysága 3-6% között mozog. Az átlagos élettartama 10 év, ami rövid a többi eszközhöz képest. Azonban előnyeként kell megjegyezni, hogy hasznosítja a szórt fényt is.
Vékonyréteg napelemek
A kristályos celláknál jóval, akár százszor vékonyabb. Szilíciumgőzre van szükség az elkészítéséhez. A gyártása nem különösebben bonyolult, automatizálható, és nagyobb felületek kialakítása is lehetséges. A hatásfoka 5 % körül mozog. Ha fontos számunkra fényáteresztés, akkor számunkra ez egy megfelelő választás. Előnyként kell még jegyezni, hogy kevés az anyagigénye.
A napelemek fejlődése gyors, ezért nem árt tájékozódni a legújabb modellekről, ha vásárolni szeretnénk. Léteznek már műanyag, illetve szerves napelemek, és a többi még fejlesztésre szoruló eszköz között is biztosan akad olyan, amely a jövőben átütő eredményeket fog elérni.